Lauluridu „Mõisad põlevad, saksad surevad, mets ja maa saavad meitele“ teavad kõik, aga rahvasuust on üles kirjutatud ka pisut teistsugune ja mitmetähenduslikum variant – „Mõisad põlevad, saksad surevad, talupojad tantsivad prillid ees“.
Ühest küljest kirjeldab see muidugi otseselt riisumist – kui saks on kotti aetud või maha löödud, võtab võidukas talupoeg tema ninalt prillid ja viib sõjasaagina oma taresse. Teisalt sümboliseerivad prillid aga kultuuri ja haritust – ehk siis lauluread annavad mõista, et talupoegadest saavad sakste pärijad ning nende väärtuste edasikandjad.
Ning nii see ju ongi läinud. Oleme laenanud sakstelt sõnu ja toiduretsepte, õppinud kombeid ja viisakat käitumist, lugenud nende raamatuid, jäljendanud neid tudengielus ja majapidamises. Oleme küll eestlased, talupoegade järeltulijad, aga kanname sakstelt näpatud prille ja vaatame maailma läbi nende, ise seda enam õieti märkamatagi.
Lavastaja → Hendrik Toompere
Kunstnik → Ervin Õunapuu
Helikujundaja → Lauri Kaldoja
Liikumisjuht → Üüve-Lydia Toompere
Osades → Tiit Sukk, Jüri Tiidus, Ivo Uukkivi, Taavi Teplenkov, Markus Luik, Kersti Heinloo, Marta Laan, Liisa Pulk
Pianist → Johan Randvere või Jakob Teppo
2022. aasta suvel toimub vaid 6 etendust augustis Viinistu katlamajas. Piletid on kuni 31. maini 25 €, alates 1. juunist 30 €.
„Prillid peas hea unelda„ → Kaur Riismaa, Sirp, 02.07.2021
„Olgem eurooplased, aga saagem eestlasteks„ → Margus Mikomägi, Maaleht, 17.06.2021