"Jaani Päev" ei ole tegelikult midagi muud, kui üks tüüpiline hilistalvine laupäev Viinistu külas - suurem osa kohalikust kogukonnast leiab tee lähimasse tõmbekeskusesse toiduvarusid täiendama, väiksem aga kannab hoolt, et kohalikus kunstimuuseumis eksponeeritav vaimutoit oleks huvilistele kenasti saadaval. Siiski, kas 5. märts võiks või lausa peaks tänavu olema erilisem päev muuseumi külastajatele kasvõi põhjusel, et kollektsiooni omanikul Jaan Manitskil täitub mõni päev hiljem 80. aastaring? Kas selle päeva külastajail peaks olema võimalus kõlistada peatse sünnipäevalapsega tervituskihisevat ning nautida ennenägematut, -kuulmatut ja -olematut jalutuskäiku 2020. aastal reorganiseeritud väljapanekuga tutvumiseks?
Jah, õige vastus on "jah"!
5. märtsil kell 12:00 ja kell 15:00 algavatel ekskursioonidel jagavad teiega omi teadmisi ja lugusid kunstikogu omanik Jaan Manitski, kunstiajaloolane ja üks tänase väljapaneku "kaassüüdlane" Mary-Ann Talvistu (Viinistu kunstimuuseum reorganiseeriti 2020. aastal koostöös Kädi Talvoja, Andra Orni ja Tiit Pääsukesega) ning sõna otseses mõttes majasisese tuhkatriinuliku transformatsiooni läbinud "majagiid" Kaisa Kaisel. Giidide vaheliste sujuvate üleminekute tagamiseks pakuvad teekonnal kultuuriampse kaasamälumiseks filosoof ja muusik Roomet Jakapi improvisatsioonilise ruumitunnetusega "Müüdimurded" ning kirjanik ja multitalent Jan Kaus lühendatud sooloetendusega "Stiiliharjutused". Jan Kausist saab paarikümneks minutist Jan “One Man Band” Kaus!
Kell 12:00 algav ekskursioon on broneeritud Looduse Omnibussile ning täpsema info leiate selle kohta peagi www.looduseomnibuss.ee.
Kell 15:00 algavast ekskursioonist osavõtt maksab 15€ /külaline, täpsem info ja kohtade broneerimine sales@viinistu.ee ja 5622 9660.
Üritusel kontrollitakse koroonaviiruse vastast vaktsineerimist või läbipõdemist tõendava dokumendi olemasolu koos isikut tõendava dokumendiga. Tervise tõrkumisel palume jääda koju selle eest hoolt kandma.
Lisaks, saab seminarikeskuses vaadata 2009. aastal Rein Raamatu dokumentaalfilmi "Jaan Manitski tagasitulek". Seansid algavad igal täistunnil. Dokumentaalfilm ja seminarikeskusesse seatud muuseumiväline kunstiekspositsioon on külalistele nautimiseks ilma täiendava tasuta.
Viinistu rannaresto on 5. märtsil avatud kella 11:00 - 20:00 (köök sulgub kell 19:30)
Kandvate rollisooritustega astuvad üles:
*** Jaan Manitski ***
7. märtsil oma 80. juubelit tähistava ettevõtja ja kunstikoguja lugu on oma mitmetahulisuses ennekõike mõtlemapanev. Ja seda väga süvitsi - milline on see saavutus, mis paneb meid tundma edukatena. Kui me selle edu saavutame, siis kas sellest saadavad naudingud on mõeldud ainult meile. Või on tõeliselt ülimuslik inspireerida hoopis teisi?
Jaan Manitski naasmine oma kodukülla ning endise kalatehase laadimine kunsti- ja kultuuri kõrgepingega on kahtlemata inspireeriv ka siis, kui aja jooksul on Su peas asendunud mõte "miks ta seda teeb?" mõttega "nii tore, et ta seda teeb".
Noh, ja mis on veel toredam - mida kõrgemalt päike käib, seda tihemini on Jaan oma kunsti- ja kultuurikombinaadis nautimas kohamaagiat ja vestlusi, mis annavad vastuse just ülaltoodud küsimusele.
*** Mary-Ann Talvistu ***
Kunstiajaloolane Mary-Ann Talvistu on üks Viinistu Kunstimuuseumi püsinäituse kaaskuraatoritest. Nüüd on taas haruldane võimalus Mary saatmisel näitusega tutvumiseks, kuna ka tema tunnistab, et peab lihtsalt vahest kaugelt sisemaalt mere äärde pääsema ja loomulikult on siis nõus Viinistu kunstipublikuga kohtuma. Enne "Jaani päeva" soovitame aga virtuaalselt külastada Mary kureeritud Ado Vabbe näitust "Wunderbar", mis oli üleval Kumu Kunstimuuseumis: https://youtu.be/XkaMCS0tU5U
*** Kaisa Kaisel ***
Kohaliku koolitüdrukuna suviti kunstimuuseumis pileteid müües polnud Kaisal peas mõttepõnnigi, et temast võiks saada ühel päeval giid. Tänaseks on aga põnnid, nii ideelised kui ka järelkasv, kenasti realiseerunud ning kuigi tema elu õnn ja armastus on viinud ta ühe poolsaare võrra lääne poole, kohtab Kaisat oma sünnikülas ja Mohni saarel päevarändureid vaimustamas enam kui tihti! Temas peituvad tunnetuslikkus, esivanemate tarkused ja kogemused ning pulbitsev musikaalsus loovad unikaalse külastuskogemuse ja võimendavad Viinistule naasmisvajaduse tunnet juba enne, kui siit lahkuda jõuate.
*** Roomet Jakapi ***
"See, mis võib paista mingist aspektist väga ratsionaalne, võib teisest vaatepunktist olla ajuvaba. See on ka asi, mis mind väga huvitab. See seostub niisuguste kogemustega, et kui sa kuuled kedagi – või ka näiteks ennast – rääkimas mõtestatud juttu või juttu, mis püüdleb järjekindluse, puhta ratsionaalsuse ja argumenteerituse poole, siis tabad ennast äkitselt mõtlemas, et see on kõigest mingi veider helijoru, millest on võimalik tähenduslik aspekt välja lülitada."
https://kultuur.err.ee/307692/roomet-jakapi-helid-on-lelud
Roomet Jakapi (snd 1973) on filosoof ja muusik. Ta on Tartu ülikooli filosoofia ajaloo kaasprofessor. Muusikuna tegeleb peamiselt hääleimprovisatsiooniga. Ta on esinenud koos paljude mõjukate improviseerivate muusikutega Eestis ja mujal Euroopas.
https://sites.google.com/site/rjakapi/
5. märtsil tuleb ettekandmisele kohaspetsiifiline improrännak "Müüdimurded", mis on inspireeritud näitusesaalist teemapealkirjaga "Müüdid"
*** Jan Kaus: "Stiiliharjutused" ***
Kaus on varem tunnistanud, et keskkooliõpilasena tal endal esialgu suuremat huvi kirjanduse vastu ei olnudki, sest tol ajal võttis tähelepanu lahjem alkohol ja vastassugupool, selgitas ta. "Ma ei arva, et see on väga traagiline, kui inimesel noorest peast kirjandusega sidet ei teki. Side võib tekkida palju hiljem."
https://kultuur.err.ee/.../jan-kaus-kirjandus-on-opetanud...
„Stiiliharjutused“ asetab kirjanikud keset teatrit ja näitlejad keset kirjandust. Tulemus on ühtaegu moodsalt fragmentaarne ja traditsiooniliselt tekstikeskne – selles saavad kokku teatrietendus, kirjandusõhtu, stand-up, bändiproov ja lõpuks muidugi ka ELU ISE.
Lavastuse kaudseks põhjustajaks sai 2007. aastal ilmunud prantsuse kirjaniku Raymond Queneau’ raamatu „Stiiliharjutused“ eestikeelne tõlge. Teos sisaldab Pariisi kesklinna ühistranspordis aset leidva veidra juhtumi 99 versiooni, näidates veenvalt, kuidas üht ja sama lugu on võimalik täiesti erinevalt jutustada. Queneau’ teos teeb samaaegselt kaht asja: muudab meele lahedamaks ja keele vahedamaks.
*** "Jaan Manitski tagasitulek" ***
Rein Raamat: „Enne vaatlesime sündmusi kaugemalt. Kui saime Jaan Manitski nõusoleku, oli võimalik talle lähemale minna. Filmis jälgime Viinistu kultuuri- ja konverentsikeskuse väljaehitamise protsessi, paralleelselt näitame Jaan Manitski elulugu – kuidas lapsena Viinistult koos vanematega Rootsi põgenes, kus seal õppis ja elas. On intervjuud ta ema, tütre, sõprade, endise naise ja abikaasa Anneli Urge-Manitskiga. Püüame filmiga vääristada Viinistu kultuuri- ja konverentsikeskust, seda paika ja sealseid ettevõtmisi.”
Jaan Manitski: „Omaette huvitav oli. See oli filmimeeste otsustada, mida nad filmi panevad. Valik oli nende, mina olin objekt.”
Andres Laasik: „Jaan Manitski tagasitulek” on kui muinasjutt. Aga tõeks saanud muinasjutt, milles on saanud veenduda tuhanded inimesed, kes on käinud Viinistul kultuuriüritustel.