Viinistu Kunstimuuseum

Viinistu Kunstimuuseumis saab nautida sadade eesti kunstnike loomingut läbi aegade. Ülevaatliku kunstikogu omanikuks on Jaan Manitski. Tünngaleriides pakuvad silmailu ja tekitavad emotsioone iga kuu vahetuvad näitused.

Hea teada: hooajaliselt saab kuulata erinevate esinejate kontserte.

Mathura | Kaari Saarma "Mina olen aednik"

09/08/2019
  -  
09/09/2019

Mathura | Kaari Saarma

"MINA OLEN AEDNIK"

näitus Viinistu Kunstimuuseumi Tünngaleriis

09.08 - 09.09.2019

tRACES: tOOTEMID AJALE. sANDRA sIRP & hELEN sIRP

12/07/2019
  -  
07/08/2019

TRACES:

TOOTEMID AJALE

Sandra Sirp & Helen Sirp


VIINISTU KUNSTIMUUSEUMI TÜNNIGALERII

12.07.–07.08.2019

Avamine 12. juulil kell 16.- 20.00

Traces on kahe õe koostöö eksperimentaalne sümbioos, mis kohaspetsiifilise  installatsiooni raames käsitleb sama teemat erinevate meediumite kaudu. Tulemuseks on  maalide ja fotode dialoog ruumis, mis moodustavad teineteist täiendades uusi tähenduslikke narratiive.

Läbitud rajad ja talletunud kogemused kumavad minimalistlikust kujundikeelest, resoneeruvad  joontest, graafilistest kujunditest ning vaikelu fotolavastustest (koostöös Londoni fotograafi Nick  Dunne’iga). Installatsioon põimib kokku kaduvuse ja jäävuse, vastandades raskust ja kergust ning väärtustades mineviku talletumist olevikus. Loodud ruum kõnetab aja ringlust kahes vanas  veehoidla tünnis, muutuva valguse ja peegelduste trajektoori, kividest verstapostide ning kajadest  helimaastiku kaudu.

Näitusel eksponeeritavad maalid on isiklikud tunnetused ja mõtisklused, mille monotoonse  distsiplineeriva liikumise, korduvate mustrite ja joonte aeglasel protsessil on oluline roll. Neid  eripäraseid radu ääristavad kivid – sürreaalsete peegelvormidega tootemid kui kõike talletavad,  gravitatsiooni eiravad maagilised objektid.

Helimaastik põhineb kahe ruumi vahelisele kajale ning metallseintest tingitud resonantsile.  Helikujunduse autoriks on audiovisuaalse meedia kunstnik Mart Männik.

Näitus on jätk eelmise aasta novembris toimunud esimesele koostöö näitusele Traces  Tallinna Portreegaleriis.

Näituse avamist toetab Peenjoogivabrik Nudist

Sandra Sirp (s 1988) on lõpetanud Tallinna Ülikooli Kunstiõpetuse BA (2012), Eesti  Kunstiakadeemia Meediagraafika BA (2017) ning täiendanud end Porto Ülikooli Vabade Kunstide  osakonnas (2015/2016). Hetkel töötab ta muuseumis kunsti- ja disainiteemaliste  haridusprogrammide koordinaator-pedagoogina, vabakutselise graafilise disaineri ja kunstnikuna.  2008. aastast on ta osalenud grupinäitustel ning 2016. aastal toimus esimene isiknäitus.  Kunstnikuna väljendab ta end läbi minimalistliku visuaalse keele keskendudes inimese sisemaailmale – isiklikele otsingutele, avastustele, mõtisklustele ja tunnetustele, kus oluline osa on  tööde valmimise protsessil.

Helen Sirp (s 1983) on Londonis resideeruv vabakutseline loovjuht ja kujunduskunstnik, õppinud  kunsti ÜRO Rahvusvahelises koolis New York’is, kujunduskunsti Eesti Kunstiakadeemias,  magsitrikraadi omandanud narratiivsete keskkondade kujundamise erialal Londoni Central Saint   Martins Ülikoolis (2013). Helen on tegutsenud kontseptuaalse kujunduse valdkonnas üle 10 aasta,  töötades rahvusvaheliselt nii moe- kui disainimaailmas. Tema käekirja võib kirjeldada sõnapaariga  sürrealistlik minimalism – omamoodi jutustav lähenemine kogemusele nii ruumis kui pildis,  hõlmates endas installatsioone, fotolavastusi ja filmitöid, ning kooslust kõigist nimetatutest.  Portfooliosse kuuluvad rohked näituseprojektid, kontseptsioonid ja kujundused  brändikampaaniatest moelugudeni ning ürituste ja installatsioonide loovjuhtimine ja kujundus.


Lisainfo:


Sandra Sirp

sandrasirp@gmail.com

sandrasirp.com


Helen Sirp

helen.sirp@gmail.com

helensirp.com

Silja Truus - Sügaval kõrgus, madalal ülevus

15/06/2019
  -  
10/07/2019

Silja Truus

“Sügaval kõrgus, madalal ülevus”

Viinistu Kunstimuuseumi Tünnigalerii

15.06.—10.07.2019

Avamine 15.06. kell 14

Näituse “Sügaval kõrgus, madalal ülevus” skulptuurid on sündinud inimese tajumisest paradoksina ja äratundmisest, et psüühe sügavustesse puurimine viib sarnase tulemuseni nagu endast kõrgemale tõusmine. Me oleme metsikud väikesed loomad, kes tahavad pugeda sooja ja niiskesse mulda, sambla alla varjule, aga me oleme ka jumalikud olendid, kes on tehtud tühjusest ja energiast ning kellel on võime olla ühenduses kõiksusega. Me oleme inimülesed ja poolinimlikud. See metsik on meile “antud” nagu jumalikki – me avastame selle endast, oma alateadvusest, ja ometi on see meie jaoks müsteerium. Meie loomariigist pärit keha koos oma eellastelt pärit mälestustega on osa sellest samast saladusest, mis meie teadvus ja jumalatunnetus, see ei ole vähem väärtuslik, vähem õilis. Meis on palju kihistusi, palju varjatud võimeid, arhetüüpe, tunge ja hirme. See kõik oleme meie – hirmsamad kui oskame uskuda, võimsamad kui oskame ära kasutada. Kui endasse kaevuda, võib sealt leida nii  piiritu rahu kui obsessiivse hirmu.

Näituse teemadeks on nii need arhetüübid, mis võivad tuttavad ette tulla, kui ka see kaevumise tunne, introspektsioon, alateadvuse sähvatuste äratundmine.  Siin leidub arhailisi, traditsionaalset kunsti meenutavaid töid, mis on tehtud jõemudast leitud erodeerunud metallesemetest ja kontidest. Neid tasakaalustavad heledamad marmoripulbrist, alabastrist ja kipsist lüürilisemad teosed, idealiseeritud inimnäod. Lisaks on mõned elektrivalgust kasutavad  teosed.

Kunstnik räägib näitusest oma videointervjuus:

https://www.youtube.com/watch?v=xC4pwI80JtA&t=131s

Silja Truus lõpetas kunstiõpingud 2011. aastal Ühendkuningriigis, kus ta on oma skulptuuride ja installatsioonidega osalenud 2009—2017 kümnekonnal näitusel. Eelmisest aastast elab ta taas Eestis. Oma töödes käsitleb kunstnik varjatud ja sügavalt emotsionaalseid reaktsioone inimeseksolemise kõige fundamentaalsematele kogemustele. Vormilt on need teosed sageli inspireeritud traditsionaalsest kunstist, mõjudes lihtsa ja spontaansena. Silja on tavapärasemate materjalide kõrval kasutanud palju ka leitud ja taaskasutatud objekte. Ta lähtub  oma töös põhimõttest, et materjali iseloom ja sellega seonduvad tunded ning  tähendused kanduvad alati edasi lõpetatud teosesse ja moodustavad sellest olulise  osa.

Tiina Tammetalu - Armastusega Eestist. Identiteedimärke

02/07/2018
  -  
30/07/2018

TIINA TAMMETALU

ARMASTUSEGA EESTIST.

Identiteedimärke

From Estonia With Love. Signs of Identity

Viinistu Kunstimuuseumi Tünnigaleriis

02. juuli - 30. juuli 2018

Viinistu Muuseumi Tünnigalerii esitab alates tänasest värsket ja rõõmsat kraami maalikunstnik Tiina Tammetalult. Kunstnik on Eesti Kunstnike Liidu toel taas suurte maaliformaatide juurdes, jätkates siin oma monumentaalset, head vaibi ja rohket  värvirõõmu pakkuvat Eesti Laulupeo teemalist maaliseeriat.


Esitusele tulevad Tammetalu õlimaalid seeriast „Eesti. Laulupidu“ ja grupp monumentaalseid akrüülkrokiisid. Ekspositsioon on lavastatud Viinistu Muuseumi Tünnigaleriisse ruumi erilist ja kordumatut atmosfääri ja arhitektuuri arvestades. Tammetalu on oma suured laulupeomaalid – mis on mõeldud mõjuma kui eesti rahvakunstivaibad - selleks näituseks spetsiaaselt duubeldanud, et tuua ruumi võimsalt mõjuv sümmeetria, mis võimendab korduste etnilist rütmi ja loob mõjusa templimiljöö.Täpselt väljatimmitud misanstseen toob meie ette nö altarigrupina jõulise krokiigrupi „Mina, Suur-Eesti naisšovinist“, mida kunstnik lahkelt tutvustab kui omaenda autoportreed ja poliitilist manifesti.  Kui Eesti Laulupeost ja selle värvidest rääkides on Tammetalu tõepoolest tõsine, et mitte  öelda – harras -, siis ennast kui naisšovinisti tutvustades jääb väike võimalus erinevaiks  tõlgendusteks.

Kindlasti aga on Tammetalul tõsi taga Suur-Eesti mõistega, millest omal ajal olla mõelnud Jaan Tõnisson, ja millest sisuliselt, Tammetalu arvates, räägib oma teostes näiteks ka Valdur Mikita. Mõistet on uuesti lansseerinud keeleteadlane Martin Ehala.

Nii või teisiti, võime kindlad olla, et eestlase püha rõõmupeo värve ja märke jäädvustades saab siin Tammetalu poolt maalikunsti keelde tõlgitud nii mõndagi pahklikku ja ürgset, mis kaasaja klantsivast koorest ikka jälle läbi tungib.

Päris kindlasti on meie ees aga ka üks versioon kaasaegse eesti naise minapildist. Üks definitsioonidest tänase moodsa Eesti naise enesetunnetamisele vana hea professionaalse maalikunsti keele ja vahenditega.

Kunstnikust:

Tiina Tammetalu on Eesti maalikunstnik, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Elab ja töötab Tallinnas. Kunstniku stuudio asub Kunstihoones Vabaduse väljakul. Tammetalu on saanud klassikalise 6-aastase õppega kõrgema maalihariduse ERKI-st ja täiendanud end hiljem kaasaegse kunsti vallas Eesti Kunstiakadeemia Interdistsiplinaarse kunsti MA-õppes. Loometöö kõrval andnud koosseisuvälise õppejõuna EKA-s maalikompositsioonitunde rohkem kui 15 aasta jooksul. Loojana liigub Tammetalu vabalt eri ainevaldade, meediumite ja väljendusvahendite vahel.

Pressiteksti koostas: 

Toomas Zupping,

projekti korraldustoimkond

Mariann hakk-eve. akvarellid

02/07/2018
  -  
30/07/2018

MARIANN HAKK-EVE

AKVARELLID

VIINISTU KUNSTIMUUSEUMI TÜNNIGALERIIS

01.JUUNI - 30.JUUNI 2018

MARIANN HAKK-EVE ON ENDINE EESTI SISEARHITEKT, KES EESTI AJA ALGUL LÄKS  SOOME TÖÖLE, TUTVUS HELSINGIS PRANTSLASEGA, KES TA PRANTSUSMAALE  „MEELITAS“; ALGUSES TEGELES VALGUSTITE JA PUITESEMETE DISAINIGA,  SIIS AGA LEIDIS OMA KUTSUMUSE AKVARELLMAALIS.

PRAEGU ELAB JA ESINEB MARIANN HAKK-EVE NÄITUSTEL NII EESTIS KUI KA PRANTSUSMAAL, ON EESTI (EAÜ) KUI KA PRANTSUSE (SFA) AKVARELLISTIDE  LIIDU LIIGE. 

AKVARELLILOOMINGUS PÜÜDLEB LIHTSUSE, SELGUSE, LÄBIPAISTVUSE POOLE.

KUNSTNIKUST:

Sündinud 1947 Tallinnas kunstnike perekonnas.

1966 – 1971 õpingud Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis mööbli ja  ruumikujunduse erialal.

1971 – 1989 töö projekteerimisinstituudis Eesti Tööstusprojekt  sisearhitektina.

1990 – 1993 töö Soomes Into Pyykkö ja Leena Kolineni  arhitektibüroodes sisearhitektina.

al. 1994 elab ja töötab nii Eestis kui ka Prantsusmaal

2008 al. Eesti Akvarellistide Ühingu liige

2015 al. Prantsuse akvarellistide Ühingu (SFA ) liige.

Osavõtt näitustest:

1996 : Montmartre en Europe – Pariis ,Prantsusmaa

1999: Le Printemps de Neuville – Neuville-sur L’Oise, Prantsusmaa

2000: Salon d’art d’Hodenc l’Eveque, Prantsusmaa ; 2. Preemia

2005: EAÜ ühisnäitused

2006: VII Bienal International de Acuarela, Mexico

EAÜ ühisnäitused

2007: EAÜ ühisnäitused

2008: „Watercolour Bridge“ EAÜ ga Kuusankoski, Soome

Isikunäitus Galerii 36 Tallinn

2012-2013: EAÜ ühisnäitused

2013: ECWS (Euroopa Akvarellikonföderatsiooni) näitus Loten,  Norra,Loteni linna preemia

2014: ECWS näitus Cordoba, Hispaania

EAÜ ühisnäitused

2015 : EAÜ ühisnäitused

2016 :Salon de l´Aquarelle de Montgermont, Prantsusmaa, Zürii  eripreemia

ECWS näitus Avignon, Prantsusmaa

2017: Isikunäitus Baden, Prantsusmaa

Salon de l´aquarelle de Montgermont, Prantsusmaa, 1. Preemia

ECWS näitus Salamanca, Hispaania

Back to the Action

01/06/2018
  -  
29/06/2018

MIS? Esimene rahvusvaheline Steampunk näitus Eestis!

KES? Kalju Kivi / Heikki Paakkanen / Eerik Kõuts

KUS? Viinistu kunstimuuseum

MILLAL? Näituse avamine 02.06.2018. Sissepääs kutsetega.

Näitus kõigile avatud 3 - 28 juuni 2018.

Üldkontaktid

Muuseum

Info ja broneerimine

+372 5565 1323

muuseum@viinistu.ee

Lahtiolekuajad

Kolmapäev - Pühapäev / Wednesday - Sunday

11 - 18

Viinistu kultuuri- ja konverentsikeskus OÜ

Viinistu küla, Kuusalu vald, Harjumaa 74701

reg nr 12457696